Práce se sdíleným sešitem II

Vloženo dne 13. 8. 2020, autor Fričová Viktorie.

Učivo

Práce se sdíleným sešitem II

Očekávaný výstup

Popis

(domácí pracovní aktivita)

Příprava do hodiny, vstupní předpoklady

Studenti umí pracovat s dokumenty GApps, s delegováním práv a orientují se ve vyhledávání na internetu. Zároveň již mají nasdílený sešit určený k jejich společné práci.

Náplň aktivity

Tato aktivita má pomoci studentům v domácí přípravě např. nad závěrečným opakováním. Jedná se o domácí práci, ale obecně studenti mohou být kdekoliv, kde je PC a připojení k internetu. Náplní je společná práce nad zadanými příklady skrze sdílený dokument, který studenti mohou komentovat nebo při práci s ním spolu chatovat. Jediné, co musí udělat, si mezi sebou dohodnout termín, kdy se společně nad příklady sejdou.
Vlastní náplní je domácí práce nad zveřejněnými příklady, které budou další hodinu v písemném opakování.

Sledované cíle uvedené aktivity

Domácí práce nad sdíleným sešitem má vést studenty k samostatnosti a vůbec k zodpovědnému přístupu. Práce se sešitem v dohodnutý termín je totiž dobrovolná a záleží na každém, jestli se společné konzultace chce zúčastnit. Zároveň rozšiřuje studentům obzory v možnostech vzájemné spolupráce. Je vhodné studentům ukázat, že sdílené dokumenty v kombinaci s nějakým druhem telefonie (např. skype, hangouts) mohou plně nahradit i jejich soukromé potřeby vzájemného domácího doučování.

Metodické postupy

První spolupráce studentů nad příklady vznikla spontánně, což jen dokazuje, že způsob takové práce je pro ně praktický a užitečný. Stačilo pak pro takový styl vytvořit podmínky (nasdílet soubor s příklady a určit termín písemky) a vzájemná spolupráce pokračovala i nad dalšími soubory. Ze začátku je vhodné si se studenty dohodnout termín, kdy nad sdíleným dokumentem bude i učitel. Jednak uvidí, kolik studentů na tuto formu práce přistoupilo a jednak opravdu může poskytnou konzultaci v případě, že nějaká otázka je opravdu nad síly všech přítomných.

Zpětná vazba z hodiny

Ukázky takto vzniklých sešitů jsou např. tady.Je nutno si uvědomit, že veškerý obsah chatu zmizí v okamžiku, kdy soubor všichni opustí. V sešitu zůstávají pouze komentáře.